Ağ Üzerinden Dosya Paylaşımı, Ağdan Yazıcı Ekleme Nasıl Yapılır?

Ağ Üzerinden Dosya Paylaşımı, Ağdan Yazıcı Ekleme Nasıl Yapılır?

ağ üzerinden dosya paylaşımı dosya paylaşım network dosya ağda yazılı ekleme dosya nasıl paylaşılır

Tek bir ağ üzerinden dosya paylaşmak için kullanıcılar tarafından dosya.org network üzerinden dosya aktarımını kolaylaştırır. Ortak izin verilen klasörlerin ve dosyaların paylaşımına, üzerinde çalışmasına imkân sağlar. Belli bir şirket tarafından kullanılan ortak ağda eklenen dosyalar, firma çalışanları tarafından görüntülenebilir. Çalışanların aynı dosya üzerinden çalışmasına kolaylık tanıyan bir paylaşım türüdür.

Aynı zamanda klasör, sürücü ve yazı paylaşımı yaparak tek ağ üzerinden yapılabilir. Google üzerinden oluşturulan e-tabloların ortak ağ kullanan kişilerle paylaşımı, güncel verilerin oluşmasını sağlar. Dosyaların paylaşımının olması sonucu salt okunur belgelerin kullanım sonrası değişiklik yapılmasını ve son kullanıcının kapatmasıyla güncel halini koruması konusunda fayda sağlıyor.

Ağ Üzerinden Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar ağ üzerinde görülür, akabinde listelenen kullanıcılardan dilediğinize paylaşımı açabilirsiniz. Grup olarak liste oluşturarak paylaş demeniz halinde paylaşım gerçekleşir. Kullanıcılara yetki verilebilir, yetkileri sınırlandırabilirsiniz. Okuma izni vererek kullanıcıların görmesine izin vererek dosya içerisinde değişiklik yapmasını engelleyebilirsiniz. Bu seçenekler arasında yazma, okuma, silme, değiştirme ya da ekleme gibi yetkiler verilmesi mümkündür.

Dosya Paylaşım

Gelişmiş Dosya Paylaşım Ayarları Nasıl Yapılır?

Gelişmiş özellikleri genellikle daha detaylı seçenek yapılmasına imkân tanır. İzin ayarları düzenlemesini yapmanız için klasöre sağ tıklayarak özellikler sekmesi seçilmelidir. Paylaşım sekmesiyle, gelişmiş paylaşım seçeneği açılır daha sonra paylaşmak istediğiniz klasörü seçerek, uygulama sekmesini tercih etmek yeterlidir. Bu yöntemle dosya ve klasör paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Tekrar kontrol sağlamak adına izinler bölümünden paylaşım yaptığınız kişilere göz geçirmek mümkündür.

Bilgisayarda Dosya Paylasimi

Ağa Nasıl Yazıcı Eklenir ve Bağlanır?

Ağa bağlanarak yazıcıdan çıktı alabilmek adına USB kablosuyla bağlantı yapılmalıdır. Başlat dedikten sonra Aygıtlar ve Yazıcılar modülüne gelinir. Yazıcı bulunur ve fare ile sağ tıklanır. Özellikleri seçerek paylaşım modülüne tıklanır. Yazıcınıza bir isim verebilir ve paylaşıma açabilirsiniz. Diğer kullanıcılara sunulan bu yazıcının eklenebilmesi adına, tüm kullanıcıların birkaç işlem yapması gerekir. Bu işlemlerde kullanılan yöntemler arasında ağ adını yazma ve paylaşıma açık olan yazıcıyı incelemektir.

Ağ Adını Yazarak Ana Yazıcıyı Eklemek

Ağ adına başlat kısmına yazma yöntemiyle tespit edilir. Paylaşılan yazıcı, ana bilgisayar açıldığında görülür. Yazıcıya çift tıklanır ve otomatik olarak bilgisayara kurulur. Listede kurulan yazıcı gözükür. Yazıcılara ait sürücüler genellikle bilgisayara tarafından tanınarak otomatik bağlanabilir. Bağlanmaması durumunda ise yazıcıya ait sürücü bilgisayara tanıtılır.

Ağa Printer Yüklemek

Yazıcı Paylaşımını İnceleyerek Yazıcı Eklemek

Ana bilgisayara üzerinden bir yazıcının paylaşılması sonrası, diğer kullanıcıların göz atması gerekebilir. Yazıcıyı incelemek için bazı adımlar önemlidir.

Bunlar;

  • Başlat bölümüne gelin
  • Aygıtlar ve yazıcılar modülünü seçin
  • Yazıcı ekle modülünü tıklayın
  • Listelenen yazının kurulumunu ileri diyerek gerçekleştirin
  • Listelenmeme durumunda istenilen yazıcının listelenmediğine dair seçeneği işaretleyin.
  • Yeni açılan pencerede yer alan paylaşılan yazıcı ismiyle seç modülü işaretlenir.
  • Göz at ekmesinden yazıcı seçilir ve kurulum gerçekleşir.

Sürekli bir iletişim olması için ana bilgisayarın açık olması önemlidir. Aksi halde bilgisayara bağlı yazıcı kapanır ve diğer kullanıcılar uzaktan bağlantıyla yazıcıya erişemez.

windows 10 dosya paylaşımı

Ağ Kablosu Kullanarak Yazıcıya Bağlanmak

USB yerine ağ kablosu kullanılarak bağlanan yazıcılar, birçok işletme tarafından tercih sebebidir. Bunun en önemli nedeni ise bilgisayarın açık olmasının zorunluluğu olmamasıdır. Yazıcı bu durumda Ethernet kablosu ile bağlanır. Bu bağlantı da kullanılan switch ara bağlantıyı sağlar. Ana bilgisayarın IP adresi diğer kullanıcılar tarafından öğrenilir ve kolaylıkla çıktı alınabilir. Yazıcılarda IP adresleri farklılık göstermektedir.

Bunu öğrenmenin en kolay yolu ise yazıcıda bulunan sistem sekmesinden ağ ayarı, TCP IP V4 paneli üzerinden yazıcı IP adresi öğrenilir. Ağ yazıcısına bağlanmak adına öncelikle Başlat, Aygıtlar ve Yazıcılar, yazıcı ekle sekmeleri sırayla takip edilir. Yazıcı listelenirse seçim yapılır ve kurulum başlar. Listelenmediyse istediğim yazıcı listelenmiyor seçeneği üzerinden seçim yapmanız gerekir. Daha sonra açılan sayfa üzerinden aygıt türü, TCP/IP aygıtı seçilir. Yazıcı hakkında bilinen IP adresi yazılarak ileri sekmesiyle işleme devam edilir.

Ethernet Printer install

Otomatik yükleme bu şekilde yapılır. Yazıcı her türlü durumlarda gözükmüyorsa yapılması gereken sürücü cd kullanımıyla bilgisayara tanıtılmasıdır. Yazıcıya bağlanmanın farklı yöntemleri arasında iş iletişimi, entegre çıktı kullanımı ve tek ağ üzerinden birçok bilgisayarın işlemini gerçekleştirmesi sağlanır. Yazıcı, bilindiği üzere yararlı ve işin akışını sağlayacak değerde bir işlem gerçekleştirmektedir.

Bu yöntemle fazla yazıcı almak durumunda kalmayan işletmeler bütçeden tasarruf eder. Ofis içi çalışmalarda tercih edilen bu sistem ayrı bir birime ayrılabilir. İstedikleri departmanlardan bağlanarak, yazıcıya istedikleri çıktıyı gönderebilir ve yazıcının çıkma süresini beklemek zorunda kalmaz, iş verimliliği artar.

Yorumlar