Dosya Uzantıları Listesi, Dosya Türleri ve Özellikleri

Dosya Uzantıları Listesi, Dosya Türleri ve Özellikleri

dosya türleri nelerdir video dosya türleri dosya türü değiştirme com dosya uzantısı nedir ses dosya uzantıları görüntü dosya uzantıları dosya uzantıları listesi

Dosyalarınızı ücretsiz olarak yüklemek artık çok kolay olacak. Tek seferde 1000 MB dosya yükleyebileceğiniz, kesintisiz ve güçlü altyapıyı kullanarak, dosya aktarımı yapabileceğiniz eşsiz bir hizmettir. Şifreli dosya paylaşımında güvenli paylaşım sağlayacağınız, üye olma zorunluluğu olmadan dosya indirebileceğiniz bu hizmet için bazı dosya uzantıları kullanılmaktadır.

Dosya.org Hizmet Özellikleri

Hizmet özellikleri arasında üyelere özel elbette bazı ayrıcalıklar tanınmaktadır. Üyelere ve üye olmadan işlemini yapmak isteyen her ziyaretçiye özel bazı kotalar bulunmaktadır.

Bunlar;

 • Ziyaretçi üyelere özel 10 dosya, üyelere özel 20 dosya yükleme imkânı
 • Ziyaretçilere özel en yüksek dosya yükleme limiti 250 MB, üyelere özel 1 GB
 • Ziyaretçilerin dosyaları 1 ay sonra silinir, üyelerin süresiz
 • Ziyaretçiler yükledikleri dosyaları klasör yapamaz, üyeler yapabilir.

Bu hizmet özellikleriyle dilediğiniz dosya uzantılarını en yüksek boyutta yükleme, indirme ve paylaşma imkânınız olur. Peki, dosya uzantısı nedir?

Dosya Türleri Nedir?

Bilgisayarda işlemlerin yapılabilmesi için bazı uzantılar kullanılır. Bu uzantıların türleri vardır ve değiştirilebilir. Metin dosyaları, resim dosyaları, veri tabanı ve program dosyaları gibi birçok uzantı mevcuttur. Dosya türlerini oluştururken kendisine ait klasör oluşturmak, aranılan dosyanın daha kolay bulunmasını sağlar. Dosya türlerini kaydederken kullanacağınız karakter sayısına dikkat etmeniz gerekmektedir. Oluşturacağınız klasörler ya da dosyalar 255 karakteri aşamazlar. Dosya uzantıları ise o dosyanın işlevine göre yazılımsal olarak dosya üreticisi, yazılımcısı tarafından daha önceden belirlenmiş harf topluluğu olabilir ve genelde 3 harf uzunluğundadırlar. Bu ek olarak gözüken Dosya uzantıları sayesinde o dosyanın hangi programla hazırlandığını ve hangi programlarla açılabileceğini anlayabiliriz.

 • exe: Uygulama dosyaları
 • txt:  Metin dosya
 • jpg, gif, png, bmp: Resim dosya uzantılarıdır.
 • avi, mpeg, mkv, mov, rm, flv, mp4, wmv: Video dosya uzantılarıdır.
 • ppt, pptx, pps: Microsoft Power Point dosyası
 • zip, rar:  Sıkıştırılmış dosyalar
 • pdf: E-kitap dosyası
 • html, php, asp: Web sayfası
 • mp3, wav, track, wma: Ses dosyaları
 • doc, docx: Microsoft Word dosya uzantısı
 • xls, xlsx: Microsoft Excel dosya uzantı

Windows 10 Dosya Uzantısı Değiştirmek

Bilgisayarda dosya uzantılarını görebilmemiz için yapmanız gereken adımlar şöyledir. Önce Bir Klasör Açıyoruz,

 •  1- Açtığınız klasörün içinde görünüm sekmesini bulup tıklayın.
 •  2- Dosya adı uzantıları Kısmını aktif edin.
 •  3- Dosya uzantısını dosya ismine tek tıklayarak noktadan sonraki sağ tarafı istediğiniz gibi değiştirin.

  *Alttaki resimde gördüğünüz gibi dosya.txt ismi ve uzantısını bu şekilde değiştirebilirsiniz.

  dosya uzantısı değiştirme

Dosya Yolu Değişikliğinde Ne Yapılmalı?

Dosya yolu değişikliği yapmadan önce kopyalayıp yapıştır seçeneğini işaretlemek, klasör yolunda bir sorun yaratmaması adına yapılması gereken işlemdir. Öncelikle kes yapıştır yapılırsa, dosya yolu bozulabilir ve geri dönüşü olmaz sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda klasör içerisinde klasör oluşturmanız halinde, taşıma esnasında, klasör yolu değişeceğinden dolayı yine dosyanızda sorun çıkabilir.

Dosya yolu değiştirirken tüm bu detayları göz önünde bulundurmanız önemlidir. Dosya adı oluştururken özel karakterler kullanılamaz. Aynı zamanda sistemde mevcut olan bazı dosya isimleri, işletim sisteminde kullanılması dolayısıyla karışıklık yaratabilir. Oluşturulan klasörlerde dizin uzantısı kullanılmıyor. Bunun nedeni klasörün tüm dosyaları düzenli olarak tutma amacı taşımasıdır.

En Çok Kullanılan Dosya Uzantı Türleri

Bilgisayarı iyi tanımak adına uzantıların işlevini bilmek önemlidir. Bunun yanı sıra aynı özelliklere sahip birden fazla uzantı olabilir. Metin dosyalarında txt, rtf, doc, ve docx, resim dosyasında tiff, png, bmp, jpg, jpeg, tif ve gif gibi uzantılar vardır. Geçici dosya tmp, elektronik tablolama dosyası xsl, xlsx, ses dosyası flac, ogg, mid, mp3, internet dosyaları php, htm, html dosyalarıdır. Sunum dosyası pptx, ppt, veri tabanı dosyası sgl, mdb, mdbx, video dosyaları mpeg, mp4, divx, 3gp, dat, avi ve fşv dosyalarıdır. Son olarak dosya türleri arasında çalıştırılabilir program dosyaları arasında bulunan exe ve msi bulunmaktadır.

Dosya Uzantıları Nasıl Bulunur?

Bilgisayarınızda bulunan ve ya da sizlere gönderilen bir dosyanın hangi uzantıda olduğunu öğrenmek için dosya üzerine sağ tıklayarak, ekrana gelen özellikler komutunu incelemektir. Özellikler komutunda dosyanın tüm özellikleri, dosya türü ve uzantısı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Dosya uzantılarına ulaşmak için farklı bir yol daha bulunmaktadır. Bu bilgisayarım kısmından denetim masasına, dosya gezgini ya da klasör seçeneğine tıklamak gerekir. Görünüm bölümünde, işaretli olan bilinen dosya türlerinde uzantı gizleme modunu kaldırarak, tüm uzantıları görmek mümkün olur.

Dosya Uzantıları Nasıl Değiştirilir?

Dosya öncelikle görünür değilse, gizlilik modu kapatılarak görünür hale getirilir. Dosya üzerine tıkladıktan sonra dosya seçilir, F2 tuşuna klavyeden basılır. Fare ile sağ tıklayarak yeniden isimlendirilir. Dosya uzantılarını değiştirmek, dilediğiniz dosya türünü sorunsuz çalıştırmak ve o uzantıları çalıştırabileceğiniz programların hangileri olduğunu bilmek önemlidir. Önemli dosyaların karışmasını önlemek ve dosyaların niteliğinde değişiklik oluşturmamak adına önemli olan seçenekler arasındadır.

Detaylı bilgilere dosya.org ile ulaşabilir ve dosyalarınızı kolaylıkla paylaşabilmenin keyfini yaşayacaksınız. Dosya göndermek adına email adreslerinde yaşanan boyut sorunları yaşanmaz. Dosyalarınızda boyut sorunu yaşamadan indirme işlemi, yükleme ve dilediğiniz kişiyle üye olmadan dosya paylaşılabilmektedir. Dosya uzantıları türleri hakkında bilginizin olmaması halinde site üzerinden uzantıların nasıl değiştirileceği ya da dosyanızın hangi uzantıya sahip olduğunu detaylı öğrenebileceksiniz.

Üye ziyaretçilerin üye olmadan yararlanabilecekleri, üyelerin ise özel ayrıcalıklardan yararlanacağı en yüksek dosya aktarma sitesidir. Bu anlamda dosyalarınızı bölmeye, sıkıştırmaya ya da kısaltmaya ihtiyaç duymayacaksınız. Bilgisayar dosyalarınızı taşıma, kopyalama, kesme ya da yapıştırma yöntemlerini yapmadan önce dosya uzantı isimlerinin 250 karakteri geçmemesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dosya aktarma işleminde yapmanız gereken en önemli iş, dosyalarınızı boyutlarına bakarak dilediğiniz gibi yüklemektir. Kullanıcı dostu yazılımıyla kullanım kolaylığı sağlayan sitede, şifreli dosyalarınız artık daha güvende olacak.

Yorumlar